Apple MacBook Pro MC976HN/A (Core i7 3rd Gen/8 GB/512 GB SSD/MAC/1) Laptop
Key Specifications
- OS: Mac OS X Lion
- DIMENSION: 364 x 241 x 24.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 2.56 Kg
General Info
| Name | Apple MacBook Pro MC976HN/A (Core i7 3rd Gen/8 GB/512 GB SSD/MAC/1) |
| Also Known As | MC976HN/A |
| Brand |
Apple |
| Launch Date | - |
| Colors | - |
| Dimension | 364 x 241 x 24.9 mm (14.33 x 9.49 x 0.98 in) |
| Weight | 2.56 Kg (90.3 oz) |
| Operating System | Mac OS X Lion |
| In the Box | MacBook Pro with Retina display, MagSafe 2 Power Adapter, AC wall plug, Power lead |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Quad Core i7-3720QM |
| Total Cores | 4 |
| CPU Speed | 3.6 Ghz |
| Cache | 6 MB |
Display
| Size | 15.4 inches |
| Resolution | 1440 x 900 Pixels |
| Pixel Density | 110 ppi |
| Display Type | LCD |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | High resolution LED-Backlit Glossy Widescreen Retina Display |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 1 |
| GPU Model | Intel HD Graphics 4000 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR3 |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Yes |
| Webcam | 720p FaceTime HD camera |
| Speakers | Stereo speakers |
| Microphone | Omnidirectional Microphone |
Battery
| Battery Capacity | - |
| Battery Type | Li-Po |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 7 hours |
| Charger | 85W MagSafe 2 Power Adapter |
.jpg)