Acer Nitro 5 AN515-45 (NH.QBMSI.004) Laptop (AMD Hexa Core Ryzen 5/8 GB/1 TB 256 GB SSD/Windows 10/4 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 10 Home Basic
- DIMENSION: 363.4 x 255 x 23.9 mm
- STORAGE: 256 GB SSD
- Weight: 2.2 Kg
General Info
| Name | Acer Nitro 5 AN515-45 (NH.QBMSI.004) Laptop (AMD Hexa Core Ryzen 5/8 GB/1 TB 256 GB SSD/Windows 10/4 GB) |
| Also Known As | AN515-45 (NH.QBMSI.004) |
| Brand |
Acer |
| Launch Date | July 2021 |
| Colors | Black |
| Dimension | 363.4 x 255 x 23.9 mm (14.31 x 10.04 x 0.94 in) |
| Weight | 2.2 Kg (77.6 oz) |
| Operating System | Windows 10 Home Basic |
| In the Box | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | AMD Hexa Core Ryzen 5 - 5600H |
| Total Cores | 6 |
| CPU Speed | Upto 4.2 GHz |
| Cache | 16 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Display Features | Full HD With IPS (In-Plane Switching) technology |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 4 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR4 |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 256 GB |
| Storage Type | SSD |
| Additional Storage | 1 TB HDD |
| Miscellaneous | 5400 RPM |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Speaker, DTS X:Ultra Audio, Featuring Optimized Bass, Loudness, Speaker Protection with up to 6 Custom Content Modes by Smart Amplifier |
| Microphone | Built-in Dual Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 57.5 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | Upto 10 hours |
| Charger | 135W Power Adapter |
.jpg)