Acer Nitro 5 AN515-58 (NH.QLZSI.001) Laptop (Core i7 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/6 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 360.4 x 271 x 25.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 2.6 Kg
General Info
| Name | Acer Nitro 5 AN515-58 (NH.QLZSI.001) Laptop (Core i7 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/6 GB) |
| Also Known As | AN515-58 (NH.QLZSI.001) |
| Brand |
Acer |
| Launch Date | January 2022 |
| Colors | Obsidian Black |
| Dimension | 360.4 x 271 x 25.9 mm (14.19 x 10.67 x 1.02 in) |
| Weight | 2.6 Kg (91.71 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-12650H (12th Gen) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 4.7 GHz |
| Cache | 24 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Display Features | Display with Full HD 1920 x 1080, Acer ComfyView LED-Backlit TFT LCD |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 6 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 Mhz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 1 x USB 3.2 Type-C, 3 x USB 3.2, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | |
| Microphone | Built In Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 57.5 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | - |
| Charger | 3-pin 280 W 5.5 PHY AC adapter |
.jpg)