Acer Swift Go OLED SFG14-71 (NX.KF1SI.002) (Core i5 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 312 x 217 x 14.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.25 Kg
General Info
| Name | Acer Swift Go OLED SFG14-71 (NX.KF1SI.002) (Core i5 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | OLED SFG14-71 (NX.KF1SI.002) |
| Brand |
Acer |
| Launch Date | March 2023 |
| Colors | - |
| Dimension | 312 x 217 x 14.9 mm (12.28 x 8.54 x 0.59 in) |
| Weight | 1.25 Kg (44.09 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-13500H (13th Gen) |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 4.7 GHz |
| Cache | 18 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 Pixels |
| Pixel Density | 243 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Display With OLED (Organic Light-Emitting Diode) Technology, WQXGA+ 2880 x 1800, High-Brightness (400 nits) Acer CineCrystal |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5 |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac+ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Stereo |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 65 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | - |
| Charger | 100 W PD AC adaptor |
.jpg)