Acer Predator Helios 16 PH16-71 (NH.QJQSI.003) (Core i7 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/8 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home Basic (64-bit)
- DIMENSION: 357 x 270 x 24.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 2.7 Kg
General Info
| Name | Acer Predator Helios 16 PH16-71 (NH.QJQSI.003) (Core i7 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/8 GB) |
| Also Known As | PH16-71 (NH.QJQSI.003) |
| Brand |
Acer |
| Launch Date | March 2023 |
| Colors | Abyssal Black |
| Dimension | 357 x 270 x 24.9 mm (14.06 x 10.63 x 0.98 in) |
| Weight | 2.7 Kg (95.24 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home Basic (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7 13700HX (13th Gen) |
| Total Cores | 16 |
| CPU Speed | Upto 5 GHz |
| Cache | 30 MB |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 189 ppi |
| Display Type | LCD |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | WQXGA, Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD, Nvidia Advanced Optimus capable |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 8 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5 |
| Clock Speed | 5600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac+ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers, Stereo Speakers, DTS Studio Sound |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 90 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | - |
| Charger | 3-pin 330 W 5.5 PHY AC adapter |
.jpg)