Acer Predator Helios 300 PH315-55 (NH.QGPSI.007) Laptop (Core i9 12th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/6 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 359.4 x 276.4 x 25.9 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 2.6 Kg
General Info
| Name | Acer Predator Helios 300 PH315-55 (NH.QGPSI.007) Laptop (Core i9 12th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/6 GB) |
| Also Known As | PH315-55 (NH.QGPSI.007) |
| Brand |
Acer |
| Launch Date | August 2022 |
| Colors | Black |
| Dimension | 359.4 x 276.4 x 25.9 mm (14.15 x 10.88 x 1.02 in) |
| Weight | 2.6 Kg (91.71 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i9-12900H (12th Gen) |
| Total Cores | 14 |
| CPU Speed | Up to 5.0 GHz |
| Cache | 24 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 2560 x 1440 Pixels |
| Pixel Density | 188 ppi |
| Display Type | QHD IPS (In-Plane Switching) |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Display Features | QHD IPS (In-Plane Switching) technology, high-brightness (300 nits) Acer ComfyViewTM LED-backlit TFT LCD, supporting 165 Hz, G-Sync, 3 ms Overdrive 16:9 aspect ratio, DCI-P3 100% |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 6 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR5 |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Dual Speakers, DTS X:Ultra Audio |
| Microphone | Built-in Dual microphone |
Battery
| Battery Capacity | 90 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | Upto 6 hours |
| Charger | 280W AC Adapter |
.jpg)