Acer Swift 3 SF314-512 (NX.K7HSI.001) Laptop (Core i5 12th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 321 x 210 x 15 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.25 Kg
General Info
| Name | Acer Swift 3 SF314-512 (NX.K7HSI.001) Laptop (Core i5 12th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | SF314-512 (NX.K7HSI.001) |
| Brand |
Acer |
| Launch Date | September 2022 |
| Colors | Iris Blue |
| Dimension | 321 x 210 x 15 mm (12.64 x 8.27 x 0.59 in) |
| Weight | 1.25 Kg (44.09 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-1240P (12th Gen) |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 4.4 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2560 x 1440 Pixels |
| Pixel Density | 210 ppi |
| Display Type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Display with IPS (In-Plane Switching) technology, QHD 2560 x 1440, high-brightness (300nits) Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD, 16:9 aspect ratio, color gamut sRGB 100% |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | LPDDR4X |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 56 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 10.5 hours |
| Charger | 65W AC Adapter |
.jpg)