Acer Travelmate TMP214-54 (UN.VVCSI.006) Laptop (Core i5 12th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Professional
- DIMENSION: 329 x 231 x 19 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.57 Kg
General Info
| Name | Acer Travelmate TMP214-54 (UN.VVCSI.006) Laptop (Core i5 12th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | TMP214-54 (UN.VVCSI.006) |
| Brand |
Acer |
| Launch Date | August 2023 |
| Colors | Black |
| Dimension | 329 x 231 x 19 mm (12.95 x 9.09 x 0.75 in) |
| Weight | 1.57 Kg (55.38 oz) |
| Operating System | Windows 11 Professional |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 3 Years |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-1235U (12th Gen) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 4.4 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 157 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Display With IPS (In-Plane Switching) Technology, Full HD 1920 x 1080, High-Brightness Acer ComfyView LED-Backlit TFT LCD |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR4 |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | Thunderbolt Port x 4, Ethernet Ports x 1, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | 1 |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 50 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 9 hours |
| Charger | 45W Power Adapter |
.jpg)