Apple MacBook Air 2020 MVH52HN Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) Laptop
Key Specifications
- OS: Mac Catalina 10.15.3
- DIMENSION: 304.1 x 212.4 x 16.1 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.29 Kg
General Info
| Name | Apple MacBook Air 2020 MVH52HN Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) |
| Also Known As | MVH52HN |
| Brand |
Apple |
| Launch Date | March 2020 |
| Colors | Gold, Silver, Space Grey |
| Dimension | 304.1 x 212.4 x 16.1 mm (11.97 x 8.36 x 0.63 in) |
| Weight | 1.29 Kg (45.5 oz) |
| Operating System | Mac Catalina 10.15.3 |
| In the Box | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5 (10th Gen) |
| Total Cores | 8 |
| CPU Speed | Upto 3.5 GHz |
| Cache | 6 MB |
Display
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 227 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Diagonal LED-Backlit With IPS Technology Native Resolution at 227 Pixels Per Inch with Support for Millions of Colours Display |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Plus |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | LPDDR4X |
| Clock Speed | 3733 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 3 x USB Type-C, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Stereo speakers, Wide stereo sound |
| Microphone | Three-Mic Array with Directional Beamforming |
Battery
| Battery Capacity | - |
| Battery Type | Li-Po |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 11 hours |
| Charger | 30W USB-C Power Adapter |
.jpg)