Apple MacBook Pro 15 inch ME294HN/A Laptop (Core i7 4th Gen/ 16GB/ 512GB/ Mac OS X Mavericks/ 2GB Graph/ Retina Display) Laptop
Key Specifications
- OS: Mac OS X Mavericks
- DIMENSION: 358 x 247 x 18.0 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 2.02 Kg
General Info
| Name | Apple MacBook Pro 15 inch ME294HN/A Laptop (Core i7 4th Gen/ 16GB/ 512GB/ Mac OS X Mavericks/ 2GB Graph/ Retina Display) |
| Brand |
Apple |
| Launch Date | October 2013 |
| Colors | Silver |
| Dimension | 358 x 247 x 18.0 mm (14.09 x 9.72 x 0.71 in) |
| Weight | 2.02 Kg (71.25 oz) |
| Operating System | Mac OS X Mavericks |
| In the Box | Apple MacBook Air, MagSafe 2 Power adapter, AC wall plug, Power lead, User manual |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-4850HQ |
| Total Cores | 4 |
| CPU Speed | 3.5 Ghz |
| Cache | 6 MB |
Display
| Size | 15.4 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 Pixels |
| Pixel Density | 221 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Retina Display with LED Backlit and IPS Technology |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | DDR5 2 GB |
| GPU Model | Intel Iris Pro Graphics NVIDIA GE Force GT750M |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR3 |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | No USB Port 3.0, 1 x HDMI Port, Yes |
| Webcam | 720p FaceTime HD Camera |
| Speakers | |
| Microphone | Dual Microphone |
Battery
| Battery Capacity | - |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 8 hours |
| Charger | 60 W MagSafe 2 Power Adapter |
.jpg)