Apple MacBook Air 15 2024 MRYN3HN/A Laptop (Apple M3/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) Laptop
Key Specifications
- OS: Mac OS Ventura
- DIMENSION: 340.4 x 237.6 x 11.5 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.51 Kg
General Info
| Name | Apple MacBook Air 15 2024 MRYN3HN/A Laptop (Apple M3/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) |
| Also Known As | MRYN3HN/A |
| Brand |
Apple |
| Launch Date | March 2024 |
| Colors | Silver, Starlight, Space Grey, Midnight |
| Dimension | 340.4 x 237.6 x 11.5 mm (13.4 x 9.35 x 0.45 in) |
| Weight | 1.51 Kg (53.26 oz) |
| Operating System | Mac OS Ventura |
| In the Box | MacBook Air, USB-C Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m) |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Apple M3 |
| Total Cores | 8 |
| CPU Speed | |
| Cache | 16 MB |
Display
| Size | 15.3 inches |
| Resolution | 2880 x 1864 Pixels |
| Pixel Density | 224 ppi |
| Display Type | Liquid Retina display, LED-backlit display with IPS technology |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Liquid Retina Display, LED-Backlit Display With IPS Technology, Native Resolution at 224 Pixels Per Inch, 500 Nits Brightness |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | 10-Core GPU |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR4 |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, Advanced Support for High-Impedance Headphones, Microphone Jack, MagSafe 3 Charging Port |
| Webcam | 1080p FaceTime HD camera |
| Speakers | Built-in Speakers, Six-speaker sound system with force-cancelling woofers, Wide stereo sound |
| Microphone | Three-Mic Array With Directional Beamforming, Voice Isolation and Wide Spectrum Microphone Modes, Enhanced Voice Clarity In Audio and Video Calls |
Battery
| Battery Capacity | 66.5 Wh |
| Battery Type | Li-Po |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 18 hours |
| Charger | 35W USB-C Power Adapter |
.jpg)