Apple MacBook Pro M3 Pro MRW13HN/A Ultrabook (Apple M3 Pro/18 GB/512 GB SSD/macOS Sonoma) Laptop
Key Specifications
- OS: Mac macOS Sonoma
- DIMENSION: 355.7 x 248.1 x 16.8 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 2.16 Kg
General Info
| Name | Apple MacBook Pro M3 Pro MRW13HN/A Ultrabook (Apple M3 Pro/18 GB/512 GB SSD/macOS Sonoma) |
| Also Known As | M3 Pro MRW13HN |
| Brand |
Apple |
| Launch Date | October 2023 |
| Colors | Space Black, Silver |
| Dimension | 355.7 x 248.1 x 16.8 mm (14 x 9.77 x 0.66 in) |
| Weight | 2.16 Kg (76.19 oz) |
| Operating System | Mac macOS Sonoma |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Apple M3 Pro |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed |
Display
| Size | 16.2 inches |
| Resolution | 3456 x 2234 Pixels |
| Pixel Density | 254 ppi |
| Display Type | Liquid Retina XDR display |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Liquid Retina XDR Display, 254 PPI, 10,00,000:1 Contrast Ratio, XDR Brightness: 1,000 Nits Sustained Full-Screen, 1,600 Nits Peak (HDR content only), SDR Brightness: 600 Nits, Wide Colour (P3), True Tone Technology, ProMotion Technology |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | 19-Core GPU |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 18 GB |
| Type | |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 3 x USB Type-C, 1 x HDMI Port, SDXC Card Slot, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | 1080p FaceTime HD camera |
| Speakers | Built-in Speakers, High-Fidelity Six-Speaker Sound System with Force-Cancelling Woofers Wide Stereo Sound, Spatial Audio |
| Microphone | Built-In Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 100 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 22 hours |
| Charger | 140W USB-C Power Adapter |
.jpg)