Apple MacBook Air 2020 MGN73HN (Apple M1/8 GB/512 GB SSD/MacOS) Laptop
Key Specifications
- OS: Mac OS Big Sur
- DIMENSION: 304.1 x 212.4 x 10.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.29 Kg
General Info
| Name | Apple MacBook Air 2020 MGN73HN (Apple M1/8 GB/512 GB SSD/MacOS) |
| Also Known As | M1 MGN73HN/A |
| Brand |
Apple |
| Launch Date | November 2020 |
| Colors | Gold, Silver, Space Grey |
| Dimension | 304.1 x 212.4 x 10.9 mm (11.97 x 8.36 x 0.43 in) |
| Weight | 1.29 Kg (45.5 oz) |
| Operating System | Mac OS Big Sur |
| In the Box | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Apple M1 |
| Total Cores | 8 |
| CPU Speed | Upto 3.2 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 227 ppi |
| Display Type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Quad LED Backlit IPS Display (227 PPI, 400 nits Brightness, Wide Colour (P3), True Tone Technology) |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Apple M1 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR4 |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | Two Thunderbolt / USB 4 ports with support for: Charging, DisplayPort, Thunderbolt 3 (up to 40 Gbps), USB 3.1 Gen 2 (up to 10 Gbps) |
| Webcam | 720p FaceTime HD Webcam |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Microphone | Three-mic Array with Directional Beamforming |
Battery
| Battery Capacity | 49.9 Wh |
| Battery Type | Li-Po |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 15 hours |
| Charger | 30 W AC Adapter |
.jpg)