Apple MacBook Air 2022 (Apple M2/16 GB/512 GB SSD/MacOS) Laptop
Key Specifications
- OS: Mac OS Ventura
- DIMENSION: 304.1 x 215.0 x 11.3 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.24 Kg
General Info
| Name | Apple MacBook Air 2022 (Apple M2/16 GB/512 GB SSD/MacOS) |
| Brand |
Apple |
| Launch Date | July 2022 |
| Colors | Silver, Space Grey, Starlight, Midnight |
| Dimension | 304.1 x 215.0 x 11.3 mm (11.97 x 8.46 x 0.44 in) |
| Weight | 1.24 Kg (43.74 oz) |
| Operating System | Mac OS Ventura |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Apple M2 |
| Total Cores | 8 |
| CPU Speed | Upto 3.5 GHz |
| Cache | 16 MB |
Display
| Size | 13.6 inches |
| Resolution | 2560 x 1664 Pixels |
| Pixel Density | 225 ppi |
| Display Type | Liquid Retina display |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Liquid Retina Display, LED-Backlit Display With IPS Technology, 500 Nits Brightness, Wide Colour (P3), True Tone Technology |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Apple M2 Integrated |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR4 |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, Advanced Support for High-Impedance Headphones, Microphone Jack, MagSafe 3 Charging Port |
| Webcam | 1080p FaceTime HD camera, Advanced image signal processor with computational video |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Microphone | Three-mic array with directional beamforming |
Battery
| Battery Capacity | 52.6 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 18 hours |
| Charger | 30W USB-C Power Adapter |
.jpg)