Apple MacBook Pro ME864HN/A (Core i5 4th Gen/4 GB/128 GB SSD/MAC OS X Mountain Lion) Laptop
Key Specifications
- OS: Mac OS X Mavericks
- DIMENSION: 314 x 219 x 18.0 mm
- STORAGE: 128 GB SSD
- Weight: 1.5 Kg
General Info
| Name | Apple MacBook Pro ME864HN/A (Core i5 4th Gen/4 GB/128 GB SSD/MAC OS X Mountain Lion) |
| Also Known As | ME864HN/A |
| Brand |
Apple |
| Launch Date | October 2013 |
| Colors | Silver |
| Dimension | 314 x 219 x 18.0 mm (12.36 x 8.62 x 0.71 in) |
| Weight | 1.5 Kg (52.91 oz) |
| Operating System | Mac OS X Mavericks |
| In the Box | Apple MacBook Air, MagSafe 2 Power adapter, AC wall plug, Power lead, User manual |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-4258U |
| Total Cores | 0 |
| CPU Speed | 2.4 Ghz |
Display
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 227 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | LED-backlit display with IPS technology |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris 5100 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 4 GB |
| Type | DDR3 |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 128 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | No USB Port, 1 x HDMI Port, Yes |
| Webcam | 720p FaceTime HD Camera |
| Speakers | |
| Microphone | Dual Microphone |
Battery
| Battery Capacity | - |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 9 hours |
.jpg)