Apple MacBook Pro MVVK2HN/A (Core i9 9th Gen/16 GB/1 TB SSD/macOS Catalina/4 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Mac OS Catalina
- DIMENSION: 357.9 x 245.9 x 16.2 mm
- STORAGE: 1 GB SSD
- Weight: 2 Kg
General Info
| Name | Apple MacBook Pro MVVK2HN/A (Core i9 9th Gen/16 GB/1 TB SSD/macOS Catalina/4 GB) |
| Also Known As | MVVK2HN/A |
| Brand |
Apple |
| Launch Date | - |
| Colors | - |
| Dimension | 357.9 x 245.9 x 16.2 mm (14.09 x 9.68 x 0.64 in) |
| Weight | 2 Kg (70.55 oz) |
| Operating System | Mac OS Catalina |
| In the Box | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i9-9880H (9th Gen) |
| Total Cores | 8 |
| CPU Speed | 4.80 Ghz |
| Cache | 16 MB |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 3072 x 1920 Pixels |
| Pixel Density | 226 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Quad HD LED Backlit IPS Retina Display (500 nits Brightness, Wide Color (P3), True Tone Technology) |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 4 GB |
| GPU Model | AMD Radeon Pro 5500M |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 2666 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 4 x USB Type-C, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers, High‑fidelity Six‑speaker System with Force‑cancelling Woofers, Wide Stereo Sound, Support for Dolby Atmos Playback, Studio‑quality Three-mic Array with High Signal-to-noise Ratio and Directional Beamforming |
| Microphone | Built-in Three Array Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 100 Wh |
| Battery Type | Li-Po |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 11 hours |
.jpg)