Asus VivoBook Pro 14 OLED M3401QC-KM045WS Laptop (AMD Octa Core Ryzen 7/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/4 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 317.4 x 192 x 22 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.4 Kg
General Info
| Name | Asus VivoBook Pro 14 OLED M3401QC-KM045WS Laptop (AMD Octa Core Ryzen 7/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/4 GB) |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | September 2021 |
| Colors | Quiet Blue |
| Dimension | 317.4 x 192 x 22 mm (12.5 x 7.56 x 0.87 in) |
| Weight | 1.4 Kg (49.38 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | AMD Octa Core Ryzen 7 - 5800H |
| Total Cores | 8 |
| CPU Speed | Upto 4.4 GHz |
| Cache | 16 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 Pixels |
| Pixel Density | 243 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Display Features | OLED 2.8K (2880 x 1800), 16:10 aspect ratio, 90Hz refresh rate, 0.2ms response time, 600nits peak brightness, 100% DCI-P3 color gamut, PANTONEValidated, VESA CERTIFIED Display HDR True Black 600 |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 4 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR4 |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x HDMI 1.4 Port, 1x Micro SD Card Reader, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Speaker, harman/kardon (Mainstream) |
| Microphone | Built-in array microphone |
Battery
| Battery Capacity | 63 Wh |
| Battery Type | Li-Po |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65W AC Adapter |
.jpg)