Asus VivoBook Pro 16 OLED K6602VU-LZ542WS (Core i5 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/6 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 487.9 x 315 x 66 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.9 Kg
General Info
| Name | Asus VivoBook Pro 16 OLED K6602VU-LZ542WS (Core i5 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/6 GB) |
| Also Known As | 16 OLED K6602VU-LZ542WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | May 2023 |
| Colors | Quiet Blue, Cool Silver |
| Dimension | 487.9 x 315 x 66 mm (19.21 x 12.4 x 2.6 in) |
| Weight | 1.9 Kg (67.02 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-13500H (13th Gen) |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 4.7 GHz |
| Cache | 18 MB |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 3200 x 2000 Pixels |
| Pixel Density | 236 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Display Features | 3.2K (3200 x 2000) OLED 16:10 Aspect Ratio, 0.2ms Response Time 120Hz Refresh Rate, 600Nits HDR Peak Brightness, 100% DCI-P3 Color Gamut, 1.07 Billion Colors, PANTONE Validated, Anti-Glare Display 70% Less Harmful Blue Light |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 6 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR5 |
| Clock Speed | 5200 MHz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | 1080p FHD camera |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 96 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | Upto 8 hours |
| Charger | 150W AC Adapter |
.jpg)