Asus VivoBook S14 M433IA-EB794TS Laptop (AMD Octa Core Ryzen 7/8 GB/512 GB SSD/Windows 10) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 10 Home (64-bit)
- DIMENSION: 324 x 213 x 15.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.4 Kg
General Info
| Name | Asus VivoBook S14 M433IA-EB794TS Laptop (AMD Octa Core Ryzen 7/8 GB/512 GB SSD/Windows 10) |
| Also Known As | M433IA-EB794TS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | July 2020 |
| Colors | Resolute Red, Gaia Green, Dreamy White, Indie Black |
| Dimension | 324 x 213 x 15.9 mm (12.76 x 8.39 x 0.63 in) |
| Weight | 1.4 Kg (49.38 oz) |
| Operating System | Windows 10 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | AMD Octa Core Ryzen 7 4700U |
| Total Cores | 8 |
| CPU Speed | Upto 4.2 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 157 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Full HD LED Backlit Anti-glare IPS Display (16:9 Aspect Ratio, 250 nits Brightness, 100% sRGB Color Gamut) |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | AMD Radeon 7 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 Mhz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x HDMI Port, Yes, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in speaker, Audio by ICEpower |
| Microphone | Built-in Array Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 50 Wh |
| Battery Type | Li-Po |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 8 hours |
| Charger | 65 W USB Type-C Adapter |
.jpg)