Asus Vivobook S14 Flip TN3402QA-LZ511WS Laptop (AMD Hexa Core Ryzen 5/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 313.2 x 227.6 x 18.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.5 Kg
General Info
| Name | Asus Vivobook S14 Flip TN3402QA-LZ511WS Laptop (AMD Hexa Core Ryzen 5/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | TN3402QA-LZ511WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | February 2023 |
| Colors | Quiet Blue, Cool Silver |
| Dimension | 313.2 x 227.6 x 18.9 mm (12.33 x 8.96 x 0.74 in) |
| Weight | 1.5 Kg (52.91 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | AMD Hexa Core Ryzen 5 - 5600H |
| Total Cores | 6 |
| CPU Speed | Upto 4.2 GHz |
| Cache | 16 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Pixel Density | 162 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | FHD+ (1920 x 1200 WUXGA )16:10 aspect ratio LED-Backlit Glossy IPS-level Panel 300nits TV Rheinland-certified Touch screen With stylus support Screen-to-body ratio: 85 % |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | AMD Radeon |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 Mhz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth v5 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x HDMI Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Microphone | Built-in Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 50 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | 90W AC Adapter |
.jpg)