Asus ROG Strix G16 G614JU-N3222WS Laptop (Core i5 13th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/6 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 354 x 264 x 22.6 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 2.5 Kg
General Info
| Name | Asus ROG Strix G16 G614JU-N3222WS Laptop (Core i5 13th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/6 GB) |
| Also Known As | G614JU-N3222WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | May 2024 |
| Colors | Eclipse Gray, Volt Green |
| Dimension | 354 x 264 x 22.6 mm (13.94 x 10.39 x 0.89 in) |
| Weight | 2.5 Kg (88.18 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-13450HX (13th Gen) |
| Total Cores | 14 |
| CPU Speed | Upto 4.6 GHz |
| Cache | 20 MB |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Pixel Density | 142 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Display Features | FHD+ 16:10 (1920 x 1200 WUXGA) 165Hz IPS-Level Anti-Glare Display 7ms 250 Nits 1000:1 |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 6 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR5 |
| Clock Speed | 4800 MHz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Yes |
| Microphone | Built In Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 90 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | - |
| Charger | 280W AC Adapter |
.jpg)