Asus ROG Strix Scar 18 G834JY-N6056WS Laptop (Core i9 13th Gen/32 GB/2 TB SSD/Windows 11/16 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 399 x 294 x 30.8 mm
- STORAGE: 2 TB SSD
- Weight: 2.5 Kg
General Info
| Name | Asus ROG Strix Scar 18 G834JY-N6056WS Laptop (Core i9 13th Gen/32 GB/2 TB SSD/Windows 11/16 GB) |
| Also Known As | G834JY-N6056WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | February 2024 |
| Colors | Black |
| Dimension | 399 x 294 x 30.8 mm (15.71 x 11.57 x 1.21 in) |
| Weight | 2.5 Kg (88.18 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i9-13980HX (13th Gen) |
| Total Cores | 24 |
| CPU Speed | Upto 5.8 GHz |
| Cache | 36 MB |
Display
| Size | 18 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 168 ppi |
| Display Type | IPS-level |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Display Features | IPS-level Anti-Glare Display Having FHD+ 16:10 (1920 x 1200, WUXGA) Resolution, 240Hz Refresh Rate, 300 Nits Brightness |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 16 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 32 GB |
| Type | DDR5 |
| Clock Speed | 4800 MHz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 2 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Microphone | Built-In Array Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 90 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | - |
| Charger | 330W AC Adapter |
.jpg)