Asus ROG Zephyrus G14 GA403UV-QS085WS (AMD Octa Core Ryzen 9/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 311 x 220 x 15.9 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.5 Kg
General Info
| Name | Asus ROG Zephyrus G14 GA403UV-QS085WS (AMD Octa Core Ryzen 9/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB) |
| Also Known As | GA403UV-QS085WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | June 2024 |
| Colors | Eclipse Gray |
| Dimension | 311 x 220 x 15.9 mm (12.24 x 8.66 x 0.63 in) |
| Weight | 1.5 Kg (52.91 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | AMD Octa Core Ryzen 9 - 8945HS |
| Total Cores | 8 |
| CPU Speed | Upto 5.2 GHz |
| Cache | 16 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 Pixels |
| Pixel Density | 243 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Display Features | 3K, OLED, Aspect Ratio: 16:10, Refresh Rate: 120Hz, Response Time: 0.2ms, Viewing Angle: 85/85, Brightness: 500 nits, Contrast Ratio: 1,000,000:1, DCI-P3%: 100%, Anti Glare: Glossy Display, Adaptive-Sync Technology: G-Sync/Adaptive-Sync, Pantone: Pantone Validated, Nebula Display: ROG Nebula Display, Support Dolby Vision HDR |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 8 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5X |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, 1 x Card Reader (MicroSD) UHS-II), Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | 4 Speaker (Dual Force Woofer) System with Smart Amplifier Technology, 2 Tweeters, AI Noise Canceling Technology, Dolby Atmos, Hi-Res Certification (For Headphone), Smart Amp Technology |
| Microphone | Built-in 3 Microphone Array |
Battery
| Battery Capacity | 73 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | - |
| Charger | 180W AC Adapter |
.jpg)