Asus VivoBook S15 K3502ZA-KJ522WS Laptop (Core i5 12th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 232.9 x 25.1 x 18.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.8 Kg
General Info
| Name | Asus VivoBook S15 K3502ZA-KJ522WS Laptop (Core i5 12th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | K3502ZA-KJ522WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | May 2022 |
| Colors | Indie Black, Brave Green, Neutral Grey |
| Dimension | 232.9 x 25.1 x 18.9 mm (9.17 x 0.99 x 0.74 in) |
| Weight | 1.8 Kg (63.49 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-12500H (12th Gen) |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 4.5 GHz |
| Cache | 18 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | FHD (1920 x 1080) 16:9 Aspect Ratio, 60Hz Refresh Rate, 100% sRGB Color Gamut, Anti-Glare Display |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 Mhz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | 720p HD camera With privacy shutter |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 70 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 8 hours |
| Charger | 90W AC Adapter |
.jpg)