Asus VivoBook S15 OLED K3502ZA-L701WS Laptop (Core i7 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (34-bit)
- DIMENSION: 360 x 233 x 19 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.8 Kg
General Info
| Name | Asus VivoBook S15 OLED K3502ZA-L701WS Laptop (Core i7 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | K3502ZA-L701WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | May 2022 |
| Colors | Indie Black, Brave Green, Neutral Grey |
| Dimension | 360 x 233 x 19 mm (14.17 x 9.17 x 0.75 in) |
| Weight | 1.8 Kg (63.49 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (34-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-12700H (12th Gen) |
| Total Cores | 14 |
| CPU Speed | Upto 4.7 GHz |
| Cache | 24 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | FHD OLED 16:9 aspect ratio, 0.2ms response time, 600nits peak brightness, Anti-glare display, 100% DCI-P3 color gamut, Screen-to-body ratio: 84, VESA CERTIFIED Display HDR True Black 600, PANTONE Validated |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 Mhz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x HDMI 2.0b Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Harman/Kardon (Mainstream) |
| Microphone | Built-in array microphone |
Battery
| Battery Capacity | 70 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | Type-C, 90W AC Adapter |
.jpg)