Asus VivoBook K15 OLED K513EA-L512WS Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 359 x 235 x 17.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.8 Kg
General Info
| Name | Asus VivoBook K15 OLED K513EA-L512WS Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) |
| Also Known As | K513EA-L512WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | February 2022 |
| Colors | Indie Black |
| Dimension | 359 x 235 x 17.9 mm (14.13 x 9.25 x 0.7 in) |
| Weight | 1.8 Kg (63.49 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-1135G7 (11th Gen) |
| Total Cores | 4 |
| CPU Speed | Upto 4.2 GHz |
| Cache | 8 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Full HD LED Backlit OLED Glossy Display (16:9, 400nit Brightness, DCI-P3: 100% Color Gamut, 85% Screen-to-body Ratio) |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR4 |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x HDMI 1.4 Port, 2 x Micro SD Card Reader, 1 x Micro SD 4.0 Card Reader, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Speaker, Audio by ICEpower, Harman/Kardon (Mainstream), Cortana Support |
| Microphone | Built-in Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 42 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65W AC Adapter |
.jpg)