Asus VivoBook 15 K513EP-BQ1092T (Core i5 11th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 10/2 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 10 Home (64-bit)
- DIMENSION: 359 x 235 x 17.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.8 Kg
General Info
| Name | Asus VivoBook 15 K513EP-BQ1092T (Core i5 11th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 10/2 GB) |
| Also Known As | K513EP |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | August 2022 |
| Colors | Indie Black |
| Dimension | 359 x 235 x 17.9 mm (14.13 x 9.25 x 0.7 in) |
| Weight | 1.8 Kg (63.49 oz) |
| Operating System | Windows 10 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-1135G7 (11th Gen) |
| Total Cores | 4 |
| CPU Speed | Upto 4.2 GHz |
| Cache | 8 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | IPS-level Panel |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Full HD, LED Backlit, IPS-Level Panel, 60Hz Refresh Rate, 250nits, 45% NTSC Color Gamut, Anti-Glare Display |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 2 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce MX330 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR4 |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x HDMI 1.4 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 42 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 6 hours |
.jpg)