Asus VivoBook Pro 15 M6500QC-HN551WS Laptop (AMD Hexa Core Ryzen 5/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/4 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 359.8 x 234.3 x 19.9 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.8 Kg
General Info
| Name | Asus VivoBook Pro 15 M6500QC-HN551WS Laptop (AMD Hexa Core Ryzen 5/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/4 GB) |
| Also Known As | M6500QC-HN551WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | April 2023 |
| Colors | Cool Silver, Quiet Blue |
| Dimension | 359.8 x 234.3 x 19.9 mm (14.17 x 9.22 x 0.78 in) |
| Weight | 1.8 Kg (63.49 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | AMD Hexa Core Ryzen 5 - 5600H |
| Total Cores | 6 |
| CPU Speed | Upto 4.2 GHz |
| Cache | 16 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Display Features | 16:9 Aspect Ratio, LED Backlit IPS-Level Panel, 250Nits, 45% NTSC Color Gamut, Glossy Display |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | GDDR6 4 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR4 |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0, 1 x HDMI 1.4 Port, Yes, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers, Harman/ Kardon (Mainstream) |
| Microphone | Built-in Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 50 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | 120W AC Adapter |
.jpg)