Asus VivoBook Pro 14X OLED M7400QE-KM046TS (AMD Octa Core Ryzen 9/8 GB/1 TB SSD/Windows 10/4 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 10 Home (64-bit)
- DIMENSION: 317.4 x 228.5 x 17.9 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.45 Kg
General Info
| Name | Asus VivoBook Pro 14X OLED M7400QE-KM046TS (AMD Octa Core Ryzen 9/8 GB/1 TB SSD/Windows 10/4 GB) |
| Also Known As | M7400QE-KM046TS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | May 2022 |
| Colors | Black, White |
| Dimension | 317.4 x 228.5 x 17.9 mm (12.5 x 9 x 0.7 in) |
| Weight | 1.45 Kg (51.15 oz) |
| Operating System | Windows 10 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | AMD Octa Core Ryzen 9 - 5900HX |
| Total Cores | 8 |
| CPU Speed | Upto 4.6 GHz |
| Cache | 16 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 Pixels |
| Pixel Density | 243 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Display Features | 2.8k OLED (600nits peak brightness, 100% DCI-P3 color gamut) |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 4 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 Mhz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x HDMI 1.4 Port, 1x Micro SD card reader, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Yes |
| Microphone | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 63 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | 120W AC Adapter |
.jpg)