Asus VivoBook Pro 16X OLED N7601ZM-MQ931WS Laptop (Core i9 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/6 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 355 x 249 x 20 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 2.3 Kg
General Info
| Name | Asus VivoBook Pro 16X OLED N7601ZM-MQ931WS Laptop (Core i9 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/6 GB) |
| Also Known As | N7601ZM-MQ931WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | August 2022 |
| Colors | 0°Black, Cool Silver |
| Dimension | 355 x 249 x 20 mm (13.98 x 9.8 x 0.79 in) |
| Weight | 2.3 Kg (81.13 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 year Warranty |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i9-12900H (12th Gen) |
| Total Cores | 14 |
| CPU Speed | Up to 5.0 GHz |
| Cache | 24 MB |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 3840 x 2400 Pixels |
| Pixel Density | 283 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | HDR Peak Brightness, DCI-P3: 100%, 1,000,000:1, VESA CERTIFIED |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 6 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 32 GB |
| Type | DDR5 |
| Clock Speed | 3200 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen3 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth v5 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | 1080p FHD camera |
| Speakers | Built-in Speaker, harman/kardon (Mainstream) |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 90 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | - |
| Charger | 240W AC Adapter |
.jpg)