Asus VivoBook Pro 15 OLED K6500ZC-L502WS (Core i5 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/4 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 359.8 x 234.3 x 19.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.8 Kg
General Info
| Name | Asus VivoBook Pro 15 OLED K6500ZC-L502WS (Core i5 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/4 GB) |
| Also Known As | K6500ZC-L502WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | August 2022 |
| Colors | Quiet Blue, Cool Silver |
| Dimension | 359.8 x 234.3 x 19.9 mm (14.17 x 9.22 x 0.78 in) |
| Weight | 1.8 Kg (63.49 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-12450H (12th Gen) |
| Total Cores | 8 |
| CPU Speed | Upto 4.4 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Full HD, OLED, 0.2ms response time, 600nits HDR peak brightness, 100% DCI-P3 color gamut, VESA CERTIFIED Display HDR True Black 600, 1.07 billion colors, PANTONE Validated, Glossy display, 70% less harmful blue light, TV Rheinland-certified |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 4 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5 |
| Clock Speed | 5200 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x HDMI Port, Yes, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Microphone | Built-in Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 70 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 8 hours |
| Charger | 150W AC Adapter |
.jpg)