Asus VivoBook 14 OLED Intel Evo UX3402ZA-KM731WS Laptop (Core i7 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 313.6 x 220.6 x 16.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.39 Kg
General Info
| Name | Asus VivoBook 14 OLED Intel Evo UX3402ZA-KM731WS Laptop (Core i7 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | UX3402ZA-KM731WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | May 2022 |
| Colors | Ponder Blue, Aqua Celadon |
| Dimension | 313.6 x 220.6 x 16.9 mm (12.35 x 8.69 x 0.67 in) |
| Weight | 1.39 Kg (49.03 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-1260P (12th Gen) |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 4.7 GHz |
| Cache | 18 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 Pixels |
| Pixel Density | 243 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Display Features | 2.8K (2880 x 1800) OLED, Glossy Display, 16:10 Aspect Ratio, 0.2ms Response Time, 400nits Brightness, 600Nits HDR Peak Brightness, 100% DCI-P3 color gamut, VESA CERTIFIED Display HDR True Black 600, PANTONE Validated |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5 |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | 1080p FHD camera |
| Speakers | Built-in Speakers, harman/kardon (Premium) |
| Microphone | Built-In Array Microphones With Cortana Voice-Recognition Support |
Battery
| Battery Capacity | 75 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | Upto 8 hours |
| Charger | 65W USB Type-C Adapter |
.jpg)