Asus Zenbook 14 OLED UX3405MA-QD752WS Laptop (Core Ultra 7/16 GB/1 TB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 312.4 x 220.1 x 14.9 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.22 Kg
General Info
| Name | Asus Zenbook 14 OLED UX3405MA-QD752WS Laptop (Core Ultra 7/16 GB/1 TB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | UX3405MA-QD752WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | December 2023 |
| Colors | Ponder Blue, Foggy Silver |
| Dimension | 312.4 x 220.1 x 14.9 mm (12.3 x 8.67 x 0.59 in) |
| Weight | 1.22 Kg (43.03 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core Ultra 7 - 155H |
| Total Cores | 16 |
| CPU Speed | Upto 4.8 GHz |
| Cache | 24 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 157 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | FHD (1920 x 1200) OLED Glossy Display 16:10 Aspect Ratio 60Hz Refresh Rate 600 Nits HDR Peak Brightness |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Arc |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5X |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | FHD Camera with IR |
| Speakers | Built-in Speaker, Harman/Kardon |
| Microphone | Built In Array Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 75 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65W USB Type-C Adapter |
.jpg)