Asus ZenBook Flip 13 OLED UX363EA-HP502WS (Core i5 11th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 305 x 211 x 11.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.3 Kg
General Info
| Name | Asus ZenBook Flip 13 OLED UX363EA-HP502WS (Core i5 11th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | UX363EA-HP502WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | September 2020 |
| Colors | Pine Grey |
| Dimension | 305 x 211 x 11.9 mm (12.01 x 8.31 x 0.47 in) |
| Weight | 1.3 Kg (45.86 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-1135G7 (11th Gen) |
| Total Cores | 4 |
| CPU Speed | Upto 4.2 GHz |
| Cache | 8 MB |
Display
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 166 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | FHD, OLED (550nits peak brightness, 100% DCI-P3 color gamut) |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | LPDDR4X |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Speaker, Sonic Master |
| Microphone | Built-in array microphones |
Battery
| Battery Capacity | 67 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65 W USB Type-C Adapter |
.jpg)