Asus ZenBook S13 OLED UX5304VA-NQ741WS Laptop (Core i7 13th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 230 x 160 x 13 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1 Kg
General Info
| Name | Asus ZenBook S13 OLED UX5304VA-NQ741WS Laptop (Core i7 13th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | UX5304VA-NQ741WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | March 2023 |
| Colors | Basalt Grey, Ponder Blue |
| Dimension | 230 x 160 x 13 mm (9.06 x 6.3 x 0.51 in) |
| Weight | 1 Kg (35.27 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-1355U (13th Gen) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 5.0 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 Pixels |
| Pixel Density | 255 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | 2.8K (2880 x 1800) OLED 16:10 Aspect Ratio, 60Hz Refresh Rate Display, 0.2ms Response Time 550Nits HDR Peak Brightness VESA CERTIFIED Display HDR True Black 500 100% DCI-P3 Color Gamut PANTONE Validated, Glossy Display |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5 |
| Clock Speed | 6400 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 63 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65W USB Type-C Adapter |
.jpg)