Asus Vivobook S15 S532EQ-BQ701TS Laptop (Core i7 11th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 10/2 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 10 Home Basic (64-bit)
- DIMENSION: 357 x 230 x 18.5 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.8 Kg
General Info
| Name | Asus Vivobook S15 S532EQ-BQ701TS Laptop (Core i7 11th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 10/2 GB) |
| Also Known As | S532EQ-BQ70 |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | June 2021 |
| Colors | Moss Green, Transparent Silver, Punk Pink |
| Dimension | 357 x 230 x 18.5 mm (14.06 x 9.06 x 0.73 in) |
| Weight | 1.8 Kg (63.49 oz) |
| Operating System | Windows 10 Home Basic (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-1165G7 (11th Gen) |
| Total Cores | 4 |
| CPU Speed | Up to 4.7 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Full HD IPS LED Backlit Anti-glare Display |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 2 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce MX350 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 2400 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x HDMI Port, Yes, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Microphone | Built-in Array Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 42 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65W AC Adapter |
.jpg)