Asus VivoBook S15 OLED S5504VA-MA741WS Laptop (Core i7 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 461 x 290 x 64 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.7 Kg
General Info
| Name | Asus VivoBook S15 OLED S5504VA-MA741WS Laptop (Core i7 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | S5504VA-MA741WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | April 2023 |
| Colors | Solar Blue, Cool Silver, Cream White |
| Dimension | 461 x 290 x 64 mm (18.15 x 11.42 x 2.52 in) |
| Weight | 1.7 Kg (59.97 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-13700H (13th Gen) |
| Total Cores | 14 |
| CPU Speed | Upto 5.0 GHz |
| Cache | 24 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 2880 x 1620 Pixels |
| Pixel Density | 212 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Display Features | 2.8K (2880 x 1620) OLED 16:9 Aspect Ratio, 120Hz Refresh Rate Display, 0.2ms Response Time 600Nits HDR Peak Brightness VESA CERTIFIED Display HDR True Black 600 100% DCI-P3 Color Gamut PANTONE Validated Glossy Display |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5 |
| Clock Speed | 4800 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x HDMI 2.0 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers, Dolby Atmos |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 75 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | - |
| Charger | 90W AC Adapter |
.jpg)