Asus VivoBook S15 OLED S5507QAD-MA751WS (Snapdragon X Elite/16 GB/1 TB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 352.6 x 226.9 x 15.9 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.42 Kg
General Info
| Name | Asus VivoBook S15 OLED S5507QAD-MA751WS (Snapdragon X Elite/16 GB/1 TB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | S5507QAD-MA751WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | July 2024 |
| Colors | Cool Silver |
| Dimension | 352.6 x 226.9 x 15.9 mm (13.88 x 8.93 x 0.63 in) |
| Weight | 1.42 Kg (50.09 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E 78 100 |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 3.4 GHz |
| Cache | 42 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 2880 x 1620 Pixels |
| Pixel Density | 212 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Display Features | 3K Glossy Display With 16:09 Aspect Ratio 0.2ms Response Time 120Hz Refresh Rate 600 Nits HDR Peak Brightness |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Qualcomm Adreno GPU |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5X |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.4 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | FHD Camera IR function to support Windows Hello with privacy shutter |
| Speakers | Built-in speaker, harman/kardon (Mainstream), Smart Amp Technology |
| Microphone | Built-In Array Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 70 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | 90W AC Adapter |
.jpg)