Asus Zenbook 14 UM3402YA-KP751WS Laptop (AMD Octa Core Ryzen 7/16 GB/1 TB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 314 x 221 x 17 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.35 Kg
General Info
| Name | Asus Zenbook 14 UM3402YA-KP751WS Laptop (AMD Octa Core Ryzen 7/16 GB/1 TB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | UM3402YA-KP751WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | March 2023 |
| Colors | Jade Black |
| Dimension | 314 x 221 x 17 mm (12.36 x 8.7 x 0.67 in) |
| Weight | 1.35 Kg (47.62 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 year Warranty |
Processor (CPU)
| CPU Model | AMD Octa Core Ryzen 7 - 7730U |
| Total Cores | 8 |
| CPU Speed | Upto 4.5 GHz |
| Cache | 20 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 216 ppi |
| Display Type | LED Backlit, IPS-level Panel |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | WQXGA (2560 x 1600) 16:10 Aspect Ratio, 60Hz Refresh Rate, LED Backlit, IPS-Level Panel,400nits, 100% sRGB Color Gamut, Anti-Glare Display |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | AMD Radeon |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR5 |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen3 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | 1080p FHD camera |
| Speakers | Built-in Speakers, harman/kardon |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 75 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | Upto 10 hours |
| Charger | 65W USB-C Power Adapter |
.jpg)