Asus Zenbook Flip 14 UM462DA-AI701TS Laptop (AMD Quad Core Ryzen 7/8 GB/512 GB SSD/Windows 10) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 10 (64-bit)
- DIMENSION: 322 x 215 x 18.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.6 Kg
General Info
| Name | Asus Zenbook Flip 14 UM462DA-AI701TS Laptop (AMD Quad Core Ryzen 7/8 GB/512 GB SSD/Windows 10) |
| Also Known As | UM462DA-AI701TS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | February 2020 |
| Colors | Light Grey |
| Dimension | 322 x 215 x 18.9 mm (12.68 x 8.46 x 0.74 in) |
| Weight | 1.6 Kg (56.44 oz) |
| Operating System | Windows 10 (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | AMD Quad Core Ryzen 7 3700U |
| Total Cores | 4 |
| CPU Speed | Up to 4.0 GHz |
| Cache | 4 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 157 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Full HD LED Backlit Glare Wideview Touch Screen NanoEdge Display |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | AMD Radeon Vega 8 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 2400 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth v4.2 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Yes, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | |
| Microphone | Array Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 42 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 9 hours |
| Charger | 45W AC Adapter |
.jpg)