Asus ZenBook 13 UX325EA-EG701TS Laptop (Core i7 11th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 10) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 10 Home Basic (64-bit)
- DIMENSION: 304.2 x 203 x 13.9 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.11 Kg
General Info
| Name | Asus ZenBook 13 UX325EA-EG701TS Laptop (Core i7 11th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 10) |
| Also Known As | UX325EA-EG701TS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | December 2020 |
| Colors | Pine Grey, Lilac Mist |
| Dimension | 304.2 x 203 x 13.9 mm (11.98 x 7.99 x 0.55 in) |
| Weight | 1.11 Kg (39.15 oz) |
| Operating System | Windows 10 Home Basic (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-1165G7 (11th Gen) |
| Total Cores | 4 |
| CPU Speed | Upto 4.7 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 166 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Full HD LED Backlit IPS Anti-glare Display (16:9 Aspect Ratio, 300 nits Brightness, 100% sRGB Color Gamut) |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR4x |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Micro SD Card Reader, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in speaker, Harman/kardon Certified Audio System |
| Microphone | Built-in Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 67 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65 W USB Type-C Adapter |
.jpg)