Asus Zenbook 14X OLED Space Edition UX5401ZAS-KN521WS Laptop (Core i5 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 311.2 x 221.1 x 15.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.4 Kg
General Info
| Name | Asus Zenbook 14X OLED Space Edition UX5401ZAS-KN521WS Laptop (Core i5 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | UX5401ZAS-KN521WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | May 2022 |
| Colors | Pine Grey |
| Dimension | 311.2 x 221.1 x 15.9 mm (12.25 x 8.7 x 0.63 in) |
| Weight | 1.4 Kg (49.38 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-12500H (12th Gen) |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 4.5 GHz |
| Cache | 18 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 Pixels |
| Pixel Density | 243 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Display Features | 550nits Peak Brightness, 100% DCI-P3 Color Gamut, Color Depth: 1.07 Billion, 70% Less Harmful Blue Light, 0.2ms Response Time |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5 |
| Clock Speed | 5200 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 63 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 10 hours |
| Charger | 100W USB Type-C Adapter |
.jpg)