Asus Zenbook Duo OLED UX8406MA-QL761WS Laptop (Core Ultra 7/32 GB/1 TB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 313.5 x 217.9 x 19.9 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.65 Kg
General Info
| Name | Asus Zenbook Duo OLED UX8406MA-QL761WS Laptop (Core Ultra 7/32 GB/1 TB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | UX8406MA-QL761WS |
| Brand |
Asus |
| Launch Date | April 2024 |
| Colors | Inkwell Gray |
| Dimension | 313.5 x 217.9 x 19.9 mm (12.34 x 8.58 x 0.78 in) |
| Weight | 1.65 Kg (58.2 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core Ultra 7 - 155H |
| Total Cores | 16 |
| CPU Speed | Upto 4.8 GHz |
| Cache | 24 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Pixel Density | 162 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | FHD (1920 x 1200) OLED Glossy Display Having 16:10 Aspect Ratio 0.2ms Response Time 60Hz Refresh Rate 400 Nits Brightness 500 Nits HDR Peak Brightness |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Arc |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 32 GB |
| Type | LPDDR5X |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | FHD camera with IR function |
| Speakers | Built-in Speaker, harman/kardon (Premium) |
| Microphone | Built-In Array Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 75 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | Upto 8 hours |
| Charger | 65W AC Adapter |
.jpg)