Dell XPS 13 Intel Evo 9315 (ICC-C786506WIN8) Laptop (Core i7 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 295.40 x 199.40 x 13.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.17 Kg
General Info
| Name | Dell XPS 13 Intel Evo 9315 (ICC-C786506WIN8) Laptop (Core i7 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | 13 9315 (ICC-C786506WIN8) |
| Brand |
Dell |
| Launch Date | August 2022 |
| Colors | Sky |
| Dimension | 295.40 x 199.40 x 13.9 mm (11.63 x 7.85 x 0.55 in) |
| Weight | 1.17 Kg (41.27 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 year Warranty |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-1250U (12th Gen) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 4.7 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 13.4 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 164 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | FHD+ (1920 x 1200) InfinityEdge Non-Touch Anti-Glare 500-Nit Display |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5 |
| Clock Speed | 5200 MHz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Microphone | Dual array microphones |
Battery
| Battery Capacity | 51 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65W AC Adapter |
.jpg)