Dell Alienware m16 R2 2024 Laptop (Core Ultra 9/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 (64-bit)
- DIMENSION: mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 2.61 Kg
General Info
| Name | Dell Alienware m16 R2 2024 Laptop (Core Ultra 9/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB) |
| Also Known As | m16 R2 2024 |
| Brand |
Dell |
| Launch Date | March 2024 |
| Colors | Dark Metallic Moon |
| Dimension | mm |
| Weight | 2.61 Kg (92.07 oz) |
| Operating System | Windows 11 (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core Ultra 9 - 185H |
| Total Cores | 16 |
| CPU Speed | Upto 5.1 GHz |
| Cache | 24 MB |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 189 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Display Features | QHD+ 240Hz, 100% sRGB, ComfortView Plus, NVIDIA G-SYNC + Advanced Optimus |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 8 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 32 GB |
| Type | DDR5 |
| Clock Speed | 5600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.4 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | 1080p |
| Speakers | Stereo speakers, 2 W x 2 = 4 W total |
| Microphone | Built In Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 90 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | 240W Small Form Factor Adapter |
.jpg)