Dell Inspiron 15 3530 (IN3530RMD8W001ORS1) Laptop (Core i5 13th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 358.50 x 235.56 x 18.9 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.62 Kg
General Info
| Name | Dell Inspiron 15 3530 (IN3530RMD8W001ORS1) Laptop (Core i5 13th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | 3530 (IN3530RMD8W001ORS1) |
| Brand |
Dell |
| Launch Date | March 2023 |
| Colors | Carbon Black, Platinum Silver |
| Dimension | 358.50 x 235.56 x 18.9 mm (14.11 x 9.27 x 0.74 in) |
| Weight | 1.62 Kg (57.14 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-1335U (13th Gen) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 4.6 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Display Features | FHD 1920x1080, 120Hz, WVA, Non-Touch, Anti-Glare, 250 nit, Narrow Border, LED-Backlit |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Integrated |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 2666 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x HDMI 1.4 Port, Yes, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers, Waves Maxx Audio Pro |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 41 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 7 hours |
| Charger | 65W AC rugged adapter |
.jpg)