Dell Inspiron 13 5320 (D560754WIN9S) (Core i7 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 296 x 213 x 15.6 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.25 Kg
General Info
| Name | Dell Inspiron 13 5320 (D560754WIN9S) (Core i7 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | 5320 (D560754WIN9S) |
| Brand |
Dell |
| Launch Date | October 2022 |
| Colors | Platinum Silver |
| Dimension | 296 x 213 x 15.6 mm (11.65 x 8.39 x 0.61 in) |
| Weight | 1.25 Kg (44.09 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-1260P (12th Gen) |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 4.7 GHz |
| Cache | 18 MB |
Display
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 166 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | QHD+ WVA AG 300 nits LBL with Compfort View Plus |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel UHD |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5 |
| Clock Speed | 4800 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI 1.4 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Yes, Waves Maxx Audio Pro |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 54 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | Upto 7 hours |
| Charger | 65W AC Adapter |
.jpg)