Dell Inspiron 14 5430 (IN54300VG2K001SDS1) Laptop (Core i5 13th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 313.9 x 226.5 x 18.7 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.53 Kg
General Info
| Name | Dell Inspiron 14 5430 (IN54300VG2K001SDS1) Laptop (Core i5 13th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | 5430 (IN54300VG2K001SDS1) |
| Brand |
Dell |
| Launch Date | January 2023 |
| Colors | Platinum Silver |
| Dimension | 313.9 x 226.5 x 18.7 mm (12.36 x 8.92 x 0.74 in) |
| Weight | 1.53 Kg (53.97 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-1335U (13th Gen) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 4.6 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Pixel Density | 162 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | FHD+ (1920 x 1200) Anti-Glare Non-Touch 250 Nits WVA Display With ComfortView Support |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | LPDDR5 |
| Clock Speed | 4800 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth vYes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Yes, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | , Dolby Atmos Spatial Audio |
| Microphone | Built In Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 54 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65 Watt AC Adapter |
.jpg)