Dell Vostro 5620 (D552247WIN9S) Laptop (Core i5 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/2 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 356.78 x 251.90 x 17.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.91 Kg
General Info
| Name | Dell Vostro 5620 (D552247WIN9S) Laptop (Core i5 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/2 GB) |
| Also Known As | 5620 (D552247WIN9S) |
| Brand |
Dell |
| Launch Date | January 2022 |
| Colors | Titan Gray |
| Dimension | 356.78 x 251.90 x 17.9 mm (14.05 x 9.92 x 0.7 in) |
| Weight | 1.91 Kg (67.37 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 year Warranty |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-1240P (12th Gen) |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 4.4 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Pixel Density | 142 ppi |
| Display Type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | FHD+ (1920 x 1200) Anti-Glare Non-Touch 250nits WVA Display with ComfortView Support |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 2 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce MX570 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 Mhz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth v5 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 1.4 Port, SD Media Card Reader (SD, SDHC, SD x C), Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Speaker, Waves Maxx Audio Pro |
| Microphone | Dual array microphone |
Battery
| Battery Capacity | 54 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | Upto 8 hours |
| Charger | 65W AC Adapter |
.jpg)