Dell Inspiron 16 7620 (D560905WIN9S) (Core i5 12th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 356 x 251 x 18 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 2.1 Kg
General Info
| Name | Dell Inspiron 16 7620 (D560905WIN9S) (Core i5 12th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | 7620 (D560905WIN9S) |
| Brand |
Dell |
| Launch Date | October 2022 |
| Colors | Platinum Silver |
| Dimension | 356 x 251 x 18 mm (14.02 x 9.88 x 0.71 in) |
| Weight | 2.1 Kg (74.08 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-1235U (12th Gen) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 4.4 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 138 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | FHD+ WVA AG Touch 60 Hz LBL 300 Nits With ComfortView Plus, Dell Active Pen |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Integrated |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 Mhz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth vYes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, Yes |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Inbuilt |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 64 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65W Type-C EPEAT Adapter |
.jpg)